0 All Booked All Booked All Booked 24800 Čuječnost v šoli – Program za učitelje (katalog Katis) https://www.cujecnost.org/dogodek/cujecnost-v-soli/?event_date=2022-01-12&reg=1 https://www.sandbox.paypal.com/cgi-bin/webscr 2022-01-12

Čuječnost v šoli – Program za učitelje (katalog Katis)

12. 01. 2022 Od 19:00 do 21:00
  • Aplikacija Zoom Lokacija:
  • Ponedeljki ob 18:00 Termini:
  • 16. 1. 2023 Začetek:
  • 27. 3. 2023 Zaključek:
  • 170 € Kotizacija:
Prijava 2022-01-12 19:00 2022-01-12 21:00 Europe/Ljubljana Čuječnost v šoli – Program za učitelje (katalog Katis) Aplikacija Zoom info@cujecnost.org

Vabilo

Z veseljem vabimo vse strokovne delavce k udeležbi v programu za razvoj čuječnosti. Program je objavljen v katalogu KATIS. Spretnosti, ki jih posameznik pridobi v programu, prinašajo številne prednosti, ki se kažejo tako na osebni kot na poklicni ravni. Program podpira učitelje, da se spoznajo s prakso čuječnosti ter spoznajo nekaj osnovnih pedagoških in didaktičnih vsebin vnašanja čuječnosti v šolsko delo.

Veseli smo, da lahko dodamo en kamenček v mozaik procesov, ki nas vse skupaj vodijo v prijetnejši danes in boljši jutri.

Zakaj čuječnost v šole?

Učiteljski poklic je en od najbolj obremenjujočih poklicev. Obremenjenost posameznika, ki je poučevanje izbral kot življenjski poklic, lahko krni odnose z učenci, starši ali sodelavci, prijatelji ali družino, in s tem pogosto trpi tudi odnos s samim seboj, pojavljajo se obolenja, povezana s stresom. Ljudje se s svojimi težavami soočamo različno, pogosto pa v težkih trenutkih sledimo starim vzorcem ter avtomatičnim odzivom, ki pa niso vselej prava izbira. Čuječno zavedanje sedanjega trenutka je kot nekakšno postavljanje diagnoze v medicini: šele ko postavimo pravo diagnozo, lahko izberemo ustrezen postopek zdravljenja.

Kaj je čuječnost?

Čuječnost je način pozornosti, ki posamezniku pomaga, da sedanji trenutek prepoznava na odprt, odkrit, nepresojajoč način, pa vendar hkrati prijazno, s sočutjem in potrpežljivostjo. To vodi v prepoznavanje izbire, kaj in kako narediti, kako delovati, kako biti, da se izognemo izgorelosti, nezadovoljstvu, bolečinam. Biti čuječen ne pomeni strinjati se z vsem, pač pa imeti bolj jasno in hkrati širšo sliko, kar je nato lahko osnova za delovanje.

Preprosto povedano je čuječnost sposobnost, ki nam omogoča, da ostajamo polno prisotni v tem, kar se v trenutku dogaja. Naravna lastnost našega uma je, da načrtuje prihodnost in analizira preteklost in to ni napaka, ali nekaj, kar naj ne bi počeli. Težava nastane, kadar nas razmišljanje odmakne od dejanskosti sedanjega trenutka in nas narava našega uma zavede, da se odzivamo na lastno notranje doživljanje in ne na situacijo, ki je pred nami.

Več o čuječnosti 

Kako nam čuječna prisotnost pomaga?

Vaje čuječnosti nam pomagajo, da se v trenutkih preobremenjenosti lažje in hitreje umirimo sami v sebi, najdemo trdnost znotraj sebe, v svojem telesu. Pomagajo nam razvijati notranje vire za ravnanje z neizogibnimi skrbmi in stresom, hkrati pa nas opogumljajo, da opazimo in resnično cenimo dobre stvari, ki v vrvežu življenja pogosto neopaženo odplavajo mimo nas.

Čuječnost ni zdravilo za vsako tegobo, takšna stvar ne obstaja. Pa vendarle, obstajajo številni, znanstveno potrjeni dokazi, ki kažejo na oprijemljive koristi vadbe čuječnosti
  • izboljšanje duševnega zdravja (zmanjšanje anksioznosti in depresije)
  • izboljšano samouravnavanje čustev in vedenja (spreminjanje delovanja in strukture možganskega tkiva)
  • znižanje fizioloških kazalcev stresa (znižanje krvnega tlaka in srčnega utripa, manjše izločanje kortizola)
  • izboljšana pozornost, procesi pomnjenja (spremembe vidne v sestavi in funkciji prefrontalnega korteksa)
  • izboljšanje medosebnih odnosov (bolj izražena empatija in sočutje ter skrb zase)
  • izboljšana splošna kakovost življenja
  • večje zadovoljstvo in uspešnost pri delu (specifični rezultati pri populaciji učiteljev)

Ali so vaje čuječnosti zahtevne?

Čuječnost se uči skozi neposredno doživljanje, z vadbo. Klinično preizkušen program nas postopoma uči usmerjati svojo pozornost, učimo se zavedanja tega, kar se v trenutku dogaja – pa naj bo to naše dihanje, telesne senzacije, misli in čustva ali dogajanje okoli nas.

Sprva um veliko tava, vendar se s prakso lahko naučimo pozornost ohranjati in jo usmerjati bolj spretno, prijazno, sočutno in z zavedanjem. To nam pomaga, da se odmaknemo od navad uma, ki nas – pogosto nezavedno – ovirajo. Prepoznavamo nekoristne predsodke in akcijske impulze in si postopoma ustvarjamo prostor za izbiro delovanja, ki je bolj koristno in prijazno do nas samih in do drugih. Toda … takšna sprememba zahteva vadbo! Tako kot učenje tujega jezika ali katerekoli druge spretnosti zahteva številne ponovitve, tako se je tudi vadbi čuječnosti potrebno posvetiti vsaj dvajset minut na dan, če želimo začutiti in spoznati številne dobre posledice te prakse. Ali kot je zapisal en od udeležencev programov čuječnosti: 

Prvi del programa je namenjen učiteljem samim, razvijanju lastne pozornosti, notranjega miru in stabilnosti, zaključek pa spoznavanju namena in načinov uvajanja čuječnosti v razred, med učence.

Vtisi udeležencev

»Sprva se mi je zdelo, da mi vaje čuječnosti vzamejo čas, toda kmalu sem ugotovil, da sem čas pravzaprav pridobil: bolje ga izrabim, več opazim, vse je bolj polno.«

»Všeč so mi bila tedenska srečanja, čuječe zaznavanje sebe, počasen uvod in vodenje samoraziskovanja, všeč mi je bilo tudi Katarinino vodenje.«

»Všeč mi je bilo, da izobraževanje usebuje veliko praktičnih vaj, ki postanejo del tebe. S programom sem pridobila vpogled vase na nežen sprejemajoč način.«

»Zelo pozitivna izkušnja, kjer si dovolimo, da se čas za trenutek ustavi in se posvetimo sebi. Vaje so name delovale zelo sproščujoče, odkrila pa sem nov vidik in pogled nase.«

»V bistvu mi je bilo všeč prav vse. Imam zelo pozitivno izkušnjo. Vsakič sem se že vnaprej veselila srečanja. S programom sem pridobila to, da se še bolj zavedam sebe, svojih misli, čustev in telesa, subtilneje zaznavam druge ljudi, okolico, naravo … Seveda bo potreben trening še naprej. Pridobila sem nova znanja za uvajanje čuječnosti v šolo.«

Termini srečanj

Program bo potekal preko aplikacije Zoom in bo zajemal deset srečanj ob ponedeljkih od 18:00 do 20:00 (zadnja dva srečanja do 20:30), in sicer:

16.1.Prepoznavanje avtomatičnosti v delovanju; spoznavanje s telesom v mirovanju
23.1.Soočanje z ovirami: spoznavanje navad našega uma
30.1. Soočanje s stresom
6.2. Počitnice – srečanje odpade
13.2.Biti prisoten – telo v gibanju
20.2.Biti s težavo: Sprejemanje doživljanja kot osnova nadaljnjega delovanja
27.2.Narava misli: misli niso dejstva
6.3.Skrb zase: Moč iz sočutja
13.3.Ustvarjanje čuječnih navad
20.3.Čuječnost za učence 1. del
27.3.Čuječnost za učence 2. del

Cena in prijava

Cena programa je 170 € na udeleženca. 

Prijave potekajo preko sistema Katis. Rok prijave je 9. januar 2023.

Izvajalka programa


Katarina Cerar Bajde