Dobrodošli v Društvu za razvijanje čuječnosti
Naše poslanstvo
Širimo razumevanje, raziskovanje in prakso čuječnosti med posamezniki, v organizacijah in v skupnosti. Z razvijanjem človekovega zavedanja krepimo dostop do notranjih virov moči, sočutja in kreativnih načinov reševanja problemov.
V Društvu združujemo psihoterapevte, psihologe, pedagoge in druge posameznike z izkušnjami prakse čuječnosti. Spodbujamo njihovo izobraževanje in procese prenosa znanj. V Društvu dajemo velik pomen ustvarjanju skupnosti kot podpornega okolja za osebnostni razvoj vseh ljudi.
Smo nevladna organizacija v javnem interesu na področju vzgoje in izobraževanja (odločba Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport).
Vizija
Predstavljamo si prihodnost, kjer je čuječnost del vsakdana tako v osebnem življenju posameznika, kot v delovnem okolju, zdravstvu, izobraževanju in drugih družbenih institucijah. Refleksivna in sočutna družba podpira konstruktivne odnose do samega sebe, drugih bitij in okolja, v katerem živimo.
Društvo ima pri tem ključno vlogo kot prostor srečevanja, raziskovanja in prakse čuječnosti. Še posebej si prizadeva za odprtost in dostopnost vsakomur, ne glede na raznolike osebne okoliščine.
Svojo vizijo uresničujemo:
- z organizacijo skupin za prakso čuječnosti,
- z izvajanjem psihoedukativnih programov namenjenih ranljivim skupinam prebivalstva (osebe na prestajanju kazni zapora, oboleli za rakom, osebe z motnjami razpoloženja),
- s spodbujanjem izpopolnjevanja izvajalcev programov v obliki delavnic, kongresov ter intervizij,
- z raziskovalno dejavnostjo na področju čuječnosti,
- s sodelovanjem z drugimi podobnimi organizacijami.
Vrednote
- Spoštovanje. V medsebojnih odnosih postavljamo v ospredje temeljno dostojanstvo vsakogar izmed nas, ki izhaja že zgolj iz tega, da obstajamo kot živa bitja.
- Odprtost in radovednost. Ustvarjamo prostore dialoga, ki omogočajo refleksijo, sobivanje raznolikih pogledov in medsebojno razumevanje.
- Osebna integriteta. Pri osebni in strokovni etiki nas vodi skladnost v mišljenju, govoru in dejanjih.
- Sočutje. Negujemo ranljivost in zaupamo v moč nenasilja.
- Dostopnost. Želimo si, da bi se pri nas počutili sprejeti in dobrodošli. Spodbujamo prostovoljstvo, dobrodelnost in udeleženost širše skupnosti, da bi prakso čuječnosti približali vsem, ne glede na osebni dohodek.
- Skupnost. Ustvarjanje skupnosti in njena podpora oživljata naše poslanstvo in vizijo.
Organigram
Pisarna

Katarina Cerar Bajde
predsednica, članica upravnega odboraTeam Members

Katarina Cerar Bajde
predsednica, članica upravnega odboraPredstavitev
S čuječnostjo sem se začela spogledovati v letu 2008, ko sem pisala diplomsko nalogo z naslovom »Vključevanje dihalnih vaj v ure športne vzgoje«. Raziskovanje umeščenosti dihanja v naše življenje me je povsem prevzelo, nastala je knjiga »Dihanje in zdravje«. V okviru doktorskega študija sem sprejela možnost raziskovanja vpliva dihanja na psihične in fizične sposobnosti. Samostojno raziskovanje področja me je pripeljalo do teoretičnega proučevanja vpliva čuječnosti na psihofizične sposobnosti človeka, kar je sčasoma vodilo v praktično vadbo – in ta je transformirala način moje interakcije z okoljem in predvsem same s sabo. Spremembe se v meni odvijajo na tako subtilen, pa vendar tako globok način, spremembe postajajo stvar naravnega razvoja, ne le grobe moči volje. Študij me je vodil tudi v raziskovanje zakaj in kako vnašati čuječnost v šole. Najlepše in najtežje izzive, kako živeti čuječno pa mi predstavlja družinsko življenje: moja dva otroka sta nenehna spodbuda, ustvarjalca priložnosti za gojenje mojega notranjega miru in ljubezni. Biti prisotna, s prijazno, odprto pozornostjo. Z odprtostjo in nežnostjo tudi do tistih delov same sebe, ki mi niso všeč, za katere bi raje videla, da se nikoli ne pojavijo. In kadar se ti trenutki pojavijo, so trenutki velikih presenečenj, trenutki harmonije, notranje radosti in miru, kar se, brez da bi še karkoli naredila, pokaže navzven in vpliva na tok dogajanja. Le spomniti se je potrebno. In ravno zato redno »sedim«.
Izkušnje na področju čuječnosti
- udeleženka 8-tedenskega tečaja Celostno obvladovanje stresa leta 2012 na Inštitutu za integrativno psihoterapijo in svetovanje (IPSA); izvajalka: Melita Košak, univ. dipl. psiholog
- udeleženka 24-urne delavnice Čuječnost pri delu z otroki in družinami izvajalke Eluned Gold v okviru Inštituta za integrativno psihoterapijo in svetovanje (IPSA), 2014
- 7-dnevno izobraževanje za učitelje čuječnosti prve stopnje (ang. Teacher Training Retreat Level 1), september 2014, IPSA v sodelovanju z Univerzo v Bangorju, UK. Izvajalki: Eluned Gold in Melita Košak
- raziskovanje in izobraževanje na področju čuječnost v športu in pedagogiki
- izvedba dveh 8-tedenskih tečajev s študenti Fakultete za šport v okviru doktorskega študija z namenom odkrivanja vpliva vadbe čuječnosti na psihofizične sposobnosti
- vodenje tečajev čuječnosti od leta 2015
- 3-dnevni temeljni seminar Mindfulness Based Compassionate Living (2017, izvajalec dr. Erik van den Brink)
- udeleženka vikend delavnice Meditacija preproste prisotnosti dr. Matej Černigoj, 2017
- udeleženka tečaja raziskovalnega pogovarjanja; dr. Matej Černigoj, 2018
- udeleženka Mindfulness Based Compassionate Living Teacher Training (Module 1 in Module 2; 55 ur); Erik van den Brink, 2019
- Mindful Educator Essentials (16 urni tečaj april-maj 2019); Mindful Schools (ZDA)
- Inquiry in MBCT (6 urna delavnica za učitelje čuječnosti); Oxford Mindfulness Centre, online (2021)
- .b (5 dnevno izobraževanje – program za učence); Mindfulness in Schools Project, online (2021)
- 8-dnevno izobraževanje za učitelje čuječnosti druge stopnje (ang. Teacher Training Level 2 Online), marec 2022; The Mindfulness NetWork, v sodelovanju z Univerzo v Bangorju, UK. Izvajalki: Alison Evans in Pamela Duckerin

Nuša Kapš
koordinatorka, knjižničarkaTeam Members

Nuša Kapš
koordinatorka, knjižničarka069 955 754

Anja Ćorić
podpredsednica, članica upravnega odboraTeam Members

Anja Ćorić
podpredsednica, članica upravnega odboraSem psihologinja, zaključujem podiplomski študij supervizije, osebnega in organizacijskega svetovanja, vključena sem v izobraževalni proces za učiteljico čuječnosti. Izvajam delavnice, predavanja, vodim skupine, kjer združujem svoja znanja s področja čuječnosti, psihologije, supervizije. Sem izvajalka psihosocialnih delavnic z dovoljenjem za delo na področju preventive prometne varnosti (Center varne vožnje Vransko, AMZS).
Različne oblike meditacije in sproščanja so me spremljale že v srednji šoli, ko sem začenjala svojo pot samoraziskovanja in preizkušala načine, ki bi mi pomagali (z)vedeti več o sebi. S čuječnostjo kot konceptom in formalno prakso sem se srečala na študiju psihologije in šele takrat se je moje raziskovanje zares začelo ter nato poglobilo na študiju telesno-orientirane psihoterapije (Core Evolution). Čuječnost je zame neločljivi del življenja, ki me vabi k prijaznosti do sebe in drugih, nepresojajočem opazovanju, širjenju zavedanja in večji prisotnosti v vsakdanu. Pomaga mi izstopiti iz vrtinca mojega uma ter me vrača k preprostim, življenjskim trenutkom, ki me ohranjajo zares živo. V zadnjih desetih letih sem se udeležila več kot deset krajših in treh daljših (7-10 dni) odmikov v polni tišini, ki mi vedno ponudijo prostor “ustaviti se” in pogledati vase, zase.
– Uvodni program čuječnosti (COS, Inštitut za integrativno psihoterapijo in svetovanje, izvajalka Mateja Škorc, 2017)
– Reflektirajoči tim – članica (psihoterapevtska skupina Čuječnost v medosebnih odnosih, vodji skupine Bernarda Močilnik in Žan Rojc, supervizor Miran Možina, 2017-2018)
– Mindfulness based bodily oriented therapy (Core Evolution, izvajalec Siegmar Gerken, dvoletni program 2017-2019)
– asistenca na dveh Uvodnih programih čuječnosti (Društvo za razvijanje čuječnosti, izvajalka Breda Smej, 2020-2021)
– Seminar Uvodnih razgovorov za programe čuječnosti (Društvo za razvijanje čuječnosti, izvajalec Žan Rojc, 2021)
– Temeljno izobraževanje za učitelje čuječnosti (Bangor University, izvajalca Christina Shennan in David Shannon, 2021)
– Napredno izobraževanje za učitelje čuječnosti (Teacher Training 2, Bangor University, izvajalca Trish Bartley in David Shannon, 2021)
– Specialistično 3-dnevno izobraževanje za učitelje čuječnosti – Inquiry (Bangor University, izvajalca Bethan Roberts in Karunavira, 2021)
V okviru Društva izvajam: uvodne programe čuječnosti (MBSR), programe za poklice pomoči, čuječnost v podjetjih, samostojne delavnice ali predavanja.
Programe s področja čuječnosti izvajam pod redno supervizijo. Supervizorka: Zoe Shobbroock-Fisher (https://gomindfully.org/)
Upravni odbor

Žan Rojc
predsednik upravnega odboraTeam Members

Žan Rojc
predsednik upravnega odborauniv. dipl. biokemik, specializant sistemske psihoterapije, učitelj čuječnosti
E-naslov: zan.rojc@cujecnost.org
Telefon: 031 725 031
Opis
Zanimanje za človeka me je najprej pripeljalo do študija biokemije. Pogled na telo in možgane kot na nepredstavljivo kompleksen ples molekul je zame še vedno vir čudenja. Po drugi strani pa lahko sebe, odnose in življenje raziskujemo tudi z vidika doživljanja in prav ta radovednost me je pripeljala do študija psihoterapije.
Danes me navdihuje edinstvenost vsakega človeškega stika, ki ga soustvarjam in pomagam raziskovati. Uživam v pogovorih z ljudmi, saj se zdi, da je lahko vsako srečanje nov začetek v smeri večje intimnosti, razumevanja in sočutja. Pri tem mi pomaga tudi vsakodnevna praksa čuječnosti.
Psihoterapevtsko delo
Sodelujem z mladostniki in odraslimi v obliki individualnih, partnerskih in družinskih terapij. Največ izkušenj imam na področjih, ki zajemajo tesnobne motnje, depresije, obsesivno-kompulzivno motnjo, kompleksno travmo in partnersko terapijo.
Sistemska psihoterapija je integrativen in eklektičen model, s posluhom tako za posameznika kot njegovo družbeno okolje, občutljivostjo na dogajanje v sedanjem trenutku, pogledom v preteklost in v prihodnost. Pri vsakem psihoterapevtskem procesu se naravnam na potrebe in želje klienta. Nekateri procesi so bolj odprto in raziskovalno naravnani, drugi usmerjeni v doseganje konkretnih, želenih sprememb.
Pogovor lahko poteka v slovenskem, angleškem ali francoskem jeziku. Uvodni razgovor je brezplačen in neobvezujoč.
Izobraževanje iz psihoterapije:
- 2012 – vpis na študij Propedevtike psihoterapije na SFU Ljubljana
- 2015 – pridobitev diplome iz Propedevtike psihoterapije na SFU Ljubljana
- 2013 – vpis na 4-letni specialistični študij Sistemske psihoterapije na SFU Ljubljana (področja izobraževanja: kratkotrajna v rešitev usmerjena terapija, družinska psihoterapija, narativni pristopi, reflektirajoči tim, partnerska psihoterapija, skupinska psihoterapija, delo s travmo)
- 2015 – pridobitev dovoljenja za delo s klienti pod supervizijo
- 2017 – zaključek formalnega dela izobraževanja iz Sistemske psihoterapije (do pridobitve diplome opravljam delo s klienti kot specializant psihoterapije pod supervizijo)
Izkušnje na področju čuječnosti:
- udeleženec 9-tedenskega tečaja Celostno obvladovanje stresa leta 2012 na Inštitutu za integrativno psihoterapijo in svetovanje (IPSA); izvajalka: Melita Košak, univ. dipl. psiholog
- udeleženec vikend delavnice Meditacija preproste prisotnosti leta 2013; izvajalec: dr. Matej Černigoj, univ. dipl. psiholog
- udeleženec enoletnega programa Čuječnost v vsakdanjem življenju v šol. let 2013/14 na Univerzi Sigmunda Freuda v Ljubljani; izvajalec: dr. Miha Černetič, univ. dipl. psiholog
- udeleženec 5-dnevne delavnice The Place of the Unconscious in Mindfulness leta 2014 na Univerzi Sigmunda Freuda v Parizu
- udeleženec 10-dnevnega tečaja meditacije Vipassana po tradiciji S. N. Goenke aprila 2015 v Centru Dhamma Atala, Lutirano, Italija
- ohranjanje prakse čuječnosti v skupinah in na odmikih Društva za razvijanje čuječnosti kot udeleženec in kot izvajalec
- vodenje skupin za čuječnost za splošno populacijo od leta 2014
- vodenje programov čuječnosti za študente psihoterapije na Univerzi Sigmunda Freuda v Ljubljani od leta 2015 do 2017
- soizvajalec programa čuječnosti za zmanjševanje stresa za osebe na prestajanju kazni zapora od marca do junija 2015 v Zavodu za prestajanje kazni zapora Koper
- 3-dnevna konferenca MINDfulness 2016, oktober 2016, Ljubljana
- 3-dnevni seminar Na čuječnosti temelječe sočutno bivanje (ang. Mindfulness Based Compassionate Living), februar 2017, Ljubljana, izvajalec: dr. Erik van den Brink (Nizozemska)
- 6-dnevni seminar za učitelje programa Mindfulness Based Compassionate Living, maj 2019, izvajalec: dr. Erik van den Brink (Nizozemska)

Katarina Cerar Bajde
predsednica, članica upravnega odboraTeam Members

Katarina Cerar Bajde
predsednica, članica upravnega odboraPredstavitev
S čuječnostjo sem se začela spogledovati v letu 2008, ko sem pisala diplomsko nalogo z naslovom »Vključevanje dihalnih vaj v ure športne vzgoje«. Raziskovanje umeščenosti dihanja v naše življenje me je povsem prevzelo, nastala je knjiga »Dihanje in zdravje«. V okviru doktorskega študija sem sprejela možnost raziskovanja vpliva dihanja na psihične in fizične sposobnosti. Samostojno raziskovanje področja me je pripeljalo do teoretičnega proučevanja vpliva čuječnosti na psihofizične sposobnosti človeka, kar je sčasoma vodilo v praktično vadbo – in ta je transformirala način moje interakcije z okoljem in predvsem same s sabo. Spremembe se v meni odvijajo na tako subtilen, pa vendar tako globok način, spremembe postajajo stvar naravnega razvoja, ne le grobe moči volje. Študij me je vodil tudi v raziskovanje zakaj in kako vnašati čuječnost v šole. Najlepše in najtežje izzive, kako živeti čuječno pa mi predstavlja družinsko življenje: moja dva otroka sta nenehna spodbuda, ustvarjalca priložnosti za gojenje mojega notranjega miru in ljubezni. Biti prisotna, s prijazno, odprto pozornostjo. Z odprtostjo in nežnostjo tudi do tistih delov same sebe, ki mi niso všeč, za katere bi raje videla, da se nikoli ne pojavijo. In kadar se ti trenutki pojavijo, so trenutki velikih presenečenj, trenutki harmonije, notranje radosti in miru, kar se, brez da bi še karkoli naredila, pokaže navzven in vpliva na tok dogajanja. Le spomniti se je potrebno. In ravno zato redno »sedim«.
Izkušnje na področju čuječnosti
- udeleženka 8-tedenskega tečaja Celostno obvladovanje stresa leta 2012 na Inštitutu za integrativno psihoterapijo in svetovanje (IPSA); izvajalka: Melita Košak, univ. dipl. psiholog
- udeleženka 24-urne delavnice Čuječnost pri delu z otroki in družinami izvajalke Eluned Gold v okviru Inštituta za integrativno psihoterapijo in svetovanje (IPSA), 2014
- 7-dnevno izobraževanje za učitelje čuječnosti prve stopnje (ang. Teacher Training Retreat Level 1), september 2014, IPSA v sodelovanju z Univerzo v Bangorju, UK. Izvajalki: Eluned Gold in Melita Košak
- raziskovanje in izobraževanje na področju čuječnost v športu in pedagogiki
- izvedba dveh 8-tedenskih tečajev s študenti Fakultete za šport v okviru doktorskega študija z namenom odkrivanja vpliva vadbe čuječnosti na psihofizične sposobnosti
- vodenje tečajev čuječnosti od leta 2015
- 3-dnevni temeljni seminar Mindfulness Based Compassionate Living (2017, izvajalec dr. Erik van den Brink)
- udeleženka vikend delavnice Meditacija preproste prisotnosti dr. Matej Černigoj, 2017
- udeleženka tečaja raziskovalnega pogovarjanja; dr. Matej Černigoj, 2018
- udeleženka Mindfulness Based Compassionate Living Teacher Training (Module 1 in Module 2; 55 ur); Erik van den Brink, 2019
- Mindful Educator Essentials (16 urni tečaj april-maj 2019); Mindful Schools (ZDA)
- Inquiry in MBCT (6 urna delavnica za učitelje čuječnosti); Oxford Mindfulness Centre, online (2021)
- .b (5 dnevno izobraževanje – program za učence); Mindfulness in Schools Project, online (2021)
- 8-dnevno izobraževanje za učitelje čuječnosti druge stopnje (ang. Teacher Training Level 2 Online), marec 2022; The Mindfulness NetWork, v sodelovanju z Univerzo v Bangorju, UK. Izvajalki: Alison Evans in Pamela Duckerin

Jure Vraničar
član upravnega odboraTeam Members

Jure Vraničar
član upravnega odboraPredstavitev
mož, očka, specializant analitične psihoterapije (Jungovske psihoterapije), magistrant psihoterapevtske znanosti in IIAP router
V letu 2008 me je med potovanjem v Indiji nagovorila praksa meditacije. Do leta 2012 sem se spoznaval s prakso joge in meditacije in v tem letu obiskal ashram v Indiji, kjer sem poglabljal meditacijsko in jogijsko prakso. Takrat sem tudi intenzivno nadaljeval proces osebne rasti, pričel globje spoznavati svojo dušo, se sprejemati in spreminjati svoje delovanje. Med rednim izvajanjem meditacijske prakse sem doživljal intenzivne neprijetne občutke, zato sem za nekaj časa prekinil z meditacijami. V letu 2014 med študijem psihoterapije sem začel izvajati prakso čuječnosti v Društvu za razvijanje čuječnosti, kjer sem se spoznal s tehnikami za srečevanje z doživljajsko neprijetnimi občutki, ki so pripomogle, da sem lahko nadaljeval z meditacijami in nadaljeval z osebnostno rastjo. Do sedaj sem se udeležil večih odmikov, Vipassana Italija, Ashrami v Indiji, na Češkem… Nenehno vlagam v lasten proces samoodkrivanja in rasti, hkrati pa se izpopolnjujem in poglabljam razumevanje simbolike sanj, nezavednega, spremenjenih stanj zavesti, zasvojenosti, čuječnosti idr.
Od leta 2015 sem aktiven član upravnega odbora Društva za razvijanje čuječnosti in se udeležujem vodenih odmikov in odmikov v polni tišini.

Anja Ćorić
podpredsednica, članica upravnega odboraTeam Members

Anja Ćorić
podpredsednica, članica upravnega odboraSem psihologinja, zaključujem podiplomski študij supervizije, osebnega in organizacijskega svetovanja, vključena sem v izobraževalni proces za učiteljico čuječnosti. Izvajam delavnice, predavanja, vodim skupine, kjer združujem svoja znanja s področja čuječnosti, psihologije, supervizije. Sem izvajalka psihosocialnih delavnic z dovoljenjem za delo na področju preventive prometne varnosti (Center varne vožnje Vransko, AMZS).
Različne oblike meditacije in sproščanja so me spremljale že v srednji šoli, ko sem začenjala svojo pot samoraziskovanja in preizkušala načine, ki bi mi pomagali (z)vedeti več o sebi. S čuječnostjo kot konceptom in formalno prakso sem se srečala na študiju psihologije in šele takrat se je moje raziskovanje zares začelo ter nato poglobilo na študiju telesno-orientirane psihoterapije (Core Evolution). Čuječnost je zame neločljivi del življenja, ki me vabi k prijaznosti do sebe in drugih, nepresojajočem opazovanju, širjenju zavedanja in večji prisotnosti v vsakdanu. Pomaga mi izstopiti iz vrtinca mojega uma ter me vrača k preprostim, življenjskim trenutkom, ki me ohranjajo zares živo. V zadnjih desetih letih sem se udeležila več kot deset krajših in treh daljših (7-10 dni) odmikov v polni tišini, ki mi vedno ponudijo prostor “ustaviti se” in pogledati vase, zase.
– Uvodni program čuječnosti (COS, Inštitut za integrativno psihoterapijo in svetovanje, izvajalka Mateja Škorc, 2017)
– Reflektirajoči tim – članica (psihoterapevtska skupina Čuječnost v medosebnih odnosih, vodji skupine Bernarda Močilnik in Žan Rojc, supervizor Miran Možina, 2017-2018)
– Mindfulness based bodily oriented therapy (Core Evolution, izvajalec Siegmar Gerken, dvoletni program 2017-2019)
– asistenca na dveh Uvodnih programih čuječnosti (Društvo za razvijanje čuječnosti, izvajalka Breda Smej, 2020-2021)
– Seminar Uvodnih razgovorov za programe čuječnosti (Društvo za razvijanje čuječnosti, izvajalec Žan Rojc, 2021)
– Temeljno izobraževanje za učitelje čuječnosti (Bangor University, izvajalca Christina Shennan in David Shannon, 2021)
– Napredno izobraževanje za učitelje čuječnosti (Teacher Training 2, Bangor University, izvajalca Trish Bartley in David Shannon, 2021)
– Specialistično 3-dnevno izobraževanje za učitelje čuječnosti – Inquiry (Bangor University, izvajalca Bethan Roberts in Karunavira, 2021)
V okviru Društva izvajam: uvodne programe čuječnosti (MBSR), programe za poklice pomoči, čuječnost v podjetjih, samostojne delavnice ali predavanja.
Programe s področja čuječnosti izvajam pod redno supervizijo. Supervizorka: Zoe Shobbroock-Fisher (https://gomindfully.org/)

Boštjan Mihelj
član upravnega odboraTeam Members

Boštjan Mihelj
član upravnega odbora
Častno razsodišče

Urban Bolarič
član častnega razsodiščaTeam Members

Urban Bolarič
član častnega razsodišča
Sebastian Krawczyk
član častnega razsodiščaTeam Members

Sebastian Krawczyk
član častnega razsodiščaE-naslov: sebastian.krawczyk@cujecnost.org
Telefon: 040 800 697
Opis
Spoznavanje sebe, drugih in sveta je nekaj, kar mi od nekdaj vzbuja radovednost in daje energijo. Praksa čuječnosti mi je ponudila instrument, kako se tega lotevam na sistematičen in obenem kreativen način. Čuječnost prinaša perspektivo, ki po eni strani omogoča holistični pogled, po drugi osvobaja od zablod magičnega razmišljanja. Skozi prakso sem dobil preprost uvid, da to, kar je tukaj in zdaj, je to, kar potrebuje največ pozornosti. Najbolje je, da se usmerim v ustvarjanje odnosa s tem, kar me obdaja in kar je v meni, z zavedanjem, da sem dovolj.
Prav spoznanje, da je prvi pogoj za spremembo sprejetje trenutnega stanja, in dejstvo, da si lahko namenim ljubezen – sebi, z vsem, kar sem, mi je prineslo podporo in razbremenitev, saj ni potrebe, da svoje dojemanje stvari tretiram kot edino resničnost.
Raziskovanje doživljanja, spoznavanje sebe, lastnih omejitev, želj in potreb, je zame tesno povezano s povezovanjem z ljudmi. Čuječnost je tudi način, kako lahko drugim pomagam, da spoznavajo načine, kako pomagati sebi.
Delo na sebi zdi se mi smiselno v kontekstu transformacije sebe in skupnosti v kateri živim. Zato so mi blizu besede, da bi bilo potrebno v naši nepravični družbi delovati v smeri trajnih družbenih sprememb in odprave neenakosti, tudi s pomočjo orodij, ki nam omogočajo boljše zavedanje lastne izkušnje. Prepričan sem, da čuječnost lahko pomaga pri odkrivanju le-teh.
Izkušnje na področju čuječnosti:
- Udeleženec 8-tedenskega Uvodnega programa čuječnosti leta 2013 na Društvu za razvijanje čuječnosti, Ljubljana; izvajalka: Katerina Cerar;
- Udeleženec 10-tedenskega tečaja Raziskovalno pogovarjanje, marec – maj 2019, Ljubljana; izvajalec: dr. Matej Černigoj, univ. dipl. psiholog
- Udeleženec intenzivnega 7-dnevnega naprednega treninga za učitelje čuječnosti – 1. stopnja,
september – oktober 2018, Gaberje; izvajalki: Melita Košak iz Inštituta IPSA in Eluned Gold,
Univerza v Bangorju. - Udeleženec procesno-terapevtske skupine Čuječnost v medsebojnih odnosih, oktober 2017 – junij 2018; vodenje: Žan Rojc in Bernarda Močilnik.
- Udeleženec tutorske skupine na Društvu za razvijanje čuječnosti, september 2018 – junij 2019, vodenje: Žan Rojc in Vesna Turk;
- Koordinator skupin za ohranjanje prakse čuječnosti na Društvu za razvijanje čuječnosti od leta 2018;
- Udeležba na 10-dnevnem tečaju meditacije vipassana po tradiciji S. N. Goenke, avgust 2019, Center Pallava, Poljska;
- Ohranjanje prakse čuječnosti v obliki vsakodnevne prakse čuječnosti v skupinah in na odmikih Društva za razvijanje čuječnosti kot udeleženec (od 2018) in kot izvajalec (od 2020).

Anja Sagadin
članica častnega razsodiščaTeam Members

Anja Sagadin
članica častnega razsodiščamagistrica psihologije; specializantka klinične psihologije
Predstavitev
Moja pot k osebnostni rasti se je začela v srednji šoli, z odločitvijo, da želim postati psihologinja. Sama pri sebi sem prepoznala, da želim poklic, v okviru katerega lahko pomagam drugim. Kmalu sem spoznala, da če želim pomagati drugim, je zelo pomembno tudi delo na sebi. Začela sem se udeleževati skupin, delavnic ter izobraževanj, ki so mi omogočali strokovni kot tudi osebni razvoj. Bolje sem začela prepoznavati svoje potrebe, želje, postala sem samozavestnejša. Posebno mesto v mojem srcu ima čuječnost. Ko sem se vpisala na Uvodni tečaj čuječnosti, sem prepoznala misli, ki so govorile, da meditiranje ni zame. Ko sedaj pogledam nazaj, sem presenečena, kako se lahko stvari spremenijo. Čuječnost je postala del mene in me na nek način spremenila. Zavedam se, da pot čuječnosti ni lahka, velikokrat se lahko zgodi, da se soočimo z globokimi ranami in neprijetnimi občutki. Uči pa nas, kako se lahko s slednjim lažje soočimo ter nam na ta način omogoči, da marsikaj tudi predelamo. Po drugi strani lahko osredotočanje na sedanji trenutek velikokrat prinese občutek svobode, otroške radovednosti ter veselja. Svojo osebno izkušnjo ter strokovno znanje si v prihodnosti želim deliti z vami, tako prek nudenja psihoterapevtskih storitev kot vodenja tečajev čuječnosti.
Izobraževanja s področja psihologije in psihoterapije:
- 2016 – vpis na 4-letni študij integrativne psihoterapije v okviru Inštituta IPSA
- 2018 – magisterij s področja psihologije
- 2019 – zaključek formalnega dela izobraževanja iz integrativne psihoterapije
- 2019 – opravljen strokovni izpit za poklic psiholog v zdravstveni dejavnosti
- 2020 – izkustvena delavnica Gestalt terapije s Tomažem Flajsom
- 2020 – zaključena 1. stopnja vedenjsko-kognitivne terapije – Praktikum I
- 2021 – vpis na 2. stopnjo vedenjsko-kognitivne terapije – Praktikum II
- 2019-2022 – delo v zasebni psihoterapevtski praksi po metodi integrativne psihoterapije
- 2022 – začetek specializacije iz klinične psihologije
Izkušnje na področju čuječnosti:
- 2017 – udeležba na 8-tedenskem uvodnem programu čuječnosti, v okviru Društva za razvijanje čuječnosti
- 2017 – udeležba na skupini za ohranjanje prakse, vodja Tina Turk
- 2017/2018 – oblikovanje ter izvedba 8-tedenskega Programa za obvladovanje stresa za vzgojiteljice v vrtcih
- 2017/2018 – udeležba na tutorski skupini v okviru Društva za razvijanje čuječnosti
- 2018 – udeležba na intenzivnem 7-dnevnem naprednem treningu za učitelje čuječnosti – 1. stopnja, Gaberje; izvajalki Melita Košak (Inštitut IPSA) in Eluned Gold (Univerza v Bangorju)
- 2018/2019 – udeležba na tutorski skupini v okviru Društva za razvijanje čuječnosti
- 2018/2019 – vodenje odprtih skupin za ohranjanje prakse čuječnosti v okviru Društva za razvijanje čuječnosti
- 2019 – udeleženka 10-dnevnega tečaja meditacije Vipassana po tradiciji S. N. Goenke v Centru Dhamma Anuradha, Sri Lanka
- 2019 – organizatorka mednarodne mladinske izmenjave na temo čuječnosti; projekt prijavljen in sprejet prek programa Erasmus+ Mladi v akciji; naslov projekta: Zazri se vase
- 2020 – pridobitev naziva “učiteljica čuječnosti v izobraževanju”
- 2021 – udeležba na MBCL Foundation Course, izvajalec Frits Koster
- Vodenje uvodnih programov čuječnosti, vsakodnevna praksa čuječnosti ter udeležba na skupinah za ohranjanje prakse čuječnosti in odmikih v okviru Društva za razvijanje čuječnosti
Nadzorni odbor

Nuša Kapš
članica nadzornega odboraTeam Members

Nuša Kapš
članica nadzornega odboraS čuječnostjo sem se prvič srečala leta 2018, ko sem se v Društvu udeležila 8-tedenskega uvodnega programa. Kasneje sem obiskovala tudi dva nadaljevalna tečaja čuječnosti ter se udeležila štirih odmikov v tišini. Prakso čuječnosti trenutno vadim predvsem v neformalni obliki, npr. na sprehodih, med pogovorom in pri pomivanju posode. 🙂 Pomaga mi pri negovanju prijaznega odnosa do sebe, me uči razumevanja drugih in krepi moje sočutje do sveta. Hvaležna sem, da sem v Društvu našla svojo skupnost in občutek pripadnosti – to mi predstavlja stabilnost v svetu konstantnih sprememb.

Blaž Bajec
član nadzornega odboraTeam Members

Blaž Bajec
član nadzornega odboraSem univ. dipl. kulturolog, diplomiral sem iz interkulturne komunikacije in socialnega kapitala. S prvimi meditacijskimi izkušnjami sem se srečal med študijem ob hatha jogi. S prakso čuječnosti sem se spoznal v letu 2017 v uvodnem programu čuječnosti Društva za razvijanje čuječnosti. V skupini One drop zen Slovenija, skupini za meditacijsko prakso in filozofijo zen budizma, sodelujem pri izvedbi rednih srečanjih in se udeležujem odmikov v tišini. Deset let sem pridobival profesionalne izkušnje v nevladni organizaciji s programi samopomoči, preventive in podpore ljudem v stiski. Ljubiteljsko sem aktiven na področju petja in različnih vrst plesa, na primer kizombe, balfolka, kontaktne improvizacije in družabnih plesov. Zanima me tudi selfmanagement, nevrolingvistično programiranje, transakcijska analiza in facilitiranje skupin.

Ljudmila Štebe
članica nadzornega odboraTeam Members

Ljudmila Štebe
članica nadzornega odbora
Učitelji čuječnosti

Tina Turk
Analitična psihoterapevtka/jungovska analitičarka, učiteljica čuječnostiTeam Members

Tina Turk
Analitična psihoterapevtka/jungovska analitičarka, učiteljica čuječnostiE-naslov: tina.turk@cujecnost.org
Zakaj čuječnost?
Obstaja veliko različnih načinov, da se naučimo prepoznati čustvene, miselne in vedenjske vzorce, ki pestijo in zavirajo naš razvoj. Kako jih poimenujemo, je manj pomembno. Pomembno je vedeti, da smo mi tisti, ki jih lahko prepoznamo in sprejmemo ter tudi spremenimo, če to želimo. Včasih življenja sicer ne moremo spremeniti, lahko pa vedno vplivamo na svoj odnos do življenja.
Čuječnost v tem kontekstu ponuja možnost, potencialno pot k svobodnim odločitvam. Če se svojih dejanj in sebe zavedamo, lahko nanje vplivamo in nismo sužnji avtomatizmov navad in nagonov. Ljubeča naklonjenost je tista, ki na prijazen način postavlja tisti pravi odnos do Sebe, brez katerega nimamo kakovostnega in iskrenega stika s svojo globino in posledično ostalimi ljudmi. Zakaj bi se želeli povezovati in razvijati kvalitetne odnose do različnih delov sebe in drugih? Ker nas prav to dela ljudi.
O meni
Redno meditiram okoli 20 let. Ko sem leta 2013 preko študija Vipassane prišla v stik s konceptom ‘Metta’ (aktivno razvijanje sočutja in ljubezni do vsega, kar obstaja) me je sočasno nekako našla tudi Čuječnost kot praksa in kasneje način življenja. Pri tem je zame najpomembnejša tista praksa, ki bazira na pojmu ‘Ljubeče naklonjenosti’. Od takrat se udeležujem praks, izobraževanj in ostalih dogodkov na to temo.
Sem izvajalka Analitične psihologije (analitična psihoterapevtka/jungovska analitičarka), ki je vrsta globinske psihoterapije. Imam vrsto let izkušenj dela z ljudmi (profesionalno ter prostovoljsko), dobro poznavanje holističnega pogleda na svet ter različnih tradicionalnih in modernih metod zdravljenja. Dovoljenje za delo s klienti pod supervizijo sem prejela pri mednarodni krovni organizaciji IAAP leta 2015 (kjer imam do pridobitve diplome status Routerja), imam tudi dovoljenje za delo s strani SFU Ljubljana. Posebno se posvečam (transgeneracijski) travmi. Imam tudi zaključeno drugo fazo metode Brainspotting. Imam dolgoletne izkušnje z delom v skupinah in s posamezniki na različnih področjih (društvo Hospic, CSD, procesne skupine različnih vrst).
Od leta 2002 sem usposobljena tudi za delo z umetnostjo. To izobrazbo sem dobila na Nizozemskem, tam sem – preden sem se dokončno posvetila psihoterapiji in psihoanalizi – vodila lastno manjše podjetje v komunikacijskih vodah. V procesu zagotavljam strokovnost, zaupnost in anonimnost po zakonu o varstvu osebnih podatkov (ur.l. RS št. 86/04), delam po etičnem kodeksu Društva za razvijanje čuječnosti, SKZP in IAAP.
Negujem članstvo/sodelovanje v sledečih organizacijah:
SZAP – Slovensko združenje za analitično psihologijo
IAAP – International Association for Analytical Psychology
ESTD – European Society for Trauma and Dissociation

Anja Ćorić
psihologinja, učiteljica čuječnostiTeam Members

Anja Ćorić
psihologinja, učiteljica čuječnostiSem psihologinja, zaključujem podiplomski študij supervizije, osebnega in organizacijskega svetovanja, vključena sem v izobraževalni proces za učiteljico čuječnosti. Izvajam delavnice, predavanja, vodim skupine, kjer združujem svoja znanja s področja čuječnosti, psihologije, supervizije. Sem izvajalka psihosocialnih delavnic z dovoljenjem za delo na področju preventive prometne varnosti (Center varne vožnje Vransko, AMZS).
Različne oblike meditacije in sproščanja so me spremljale že v srednji šoli, ko sem začenjala svojo pot samoraziskovanja in preizkušala načine, ki bi mi pomagali (z)vedeti več o sebi. S čuječnostjo kot konceptom in formalno prakso sem se srečala na študiju psihologije in šele takrat se je moje raziskovanje zares začelo ter nato poglobilo na študiju telesno-orientirane psihoterapije (Core Evolution). Čuječnost je zame neločljivi del življenja, ki me vabi k prijaznosti do sebe in drugih, nepresojajočem opazovanju, širjenju zavedanja in večji prisotnosti v vsakdanu. Pomaga mi izstopiti iz vrtinca mojega uma ter me vrača k preprostim, življenjskim trenutkom, ki me ohranjajo zares živo. V zadnjih desetih letih sem se udeležila več kot deset krajših in treh daljših (7-10 dni) odmikov v polni tišini, ki mi vedno ponudijo prostor “ustaviti se” in pogledati vase, zase.
– Reflektirajoči tim – članica (psihoterapevtska skupina Čuječnost v medosebnih odnosih, vodji skupine Bernarda Močilnik in Žan Rojc, supervizor Miran Možina, 2017-2018)
– Mindfulness based bodily oriented therapy (Core Evolution, izvajalec Siegmar Gerken, dvoletni program 2017-2019)
– asistenca na dveh Uvodnih programih čuječnosti (Društvo za razvijanje čuječnosti, izvajalka Breda Smej, 2020-2021)
– Seminar Uvodnih razgovorov za programe čuječnosti (Društvo za razvijanje čuječnosti, izvajalec Žan Rojc, 2021)
– Temeljno izobraževanje za učitelje čuječnosti (Bangor University, izvajalca Christina Shennan in David Shannon, 2021)
– Napredno izobraževanje za učitelje čuječnosti (Teacher Training 2, Bangor University, izvajalca Trish Bartley in David Shannon, 2021)
– Specialistično 3-dnevno izobraževanje za učitelje čuječnosti – Inquiry (Bangor University, izvajalca Bethan Roberts in Karunavira, 2021)
V okviru Društva izvajam: uvodne programe čuječnosti (MBSR), programe za poklice pomoči, čuječnost v podjetjih, samostojne delavnice ali predavanja.
Programe s področja čuječnosti izvajam pod redno supervizijo. Supervizorka: Zoe Shobbroock-Fisher (https://gomindfully.org/)

Katarina Cerar Bajde
prof. športne vzgoje, učiteljica čuječnostiTeam Members

Katarina Cerar Bajde
prof. športne vzgoje, učiteljica čuječnostiPredstavitev
S čuječnostjo sem se začela spogledovati v letu 2008, ko sem pisala diplomsko nalogo z naslovom »Vključevanje dihalnih vaj v ure športne vzgoje«. Raziskovanje umeščenosti dihanja v naše življenje me je povsem prevzelo, nastala je knjiga »Dihanje in zdravje«. V okviru doktorskega študija sem sprejela možnost raziskovanja vpliva dihanja na psihične in fizične sposobnosti. Samostojno raziskovanje področja me je pripeljalo do teoretičnega proučevanja vpliva čuječnosti na psihofizične sposobnosti človeka, kar je sčasoma vodilo v praktično vadbo – in ta je transformirala način moje interakcije z okoljem in predvsem same s sabo. Spremembe se v meni odvijajo na tako subtilen, pa vendar tako globok način, spremembe postajajo stvar naravnega razvoja, ne le grobe moči volje. Študij me je vodil tudi v raziskovanje zakaj in kako vnašati čuječnost v šole. Najlepše in najtežje izzive, kako živeti čuječno, pa mi predstavlja družinsko življenje: moja dva otroka sta nenehna spodbuda, ustvarjalca priložnosti za gojenje mojega notranjega miru in ljubezni. Biti prisotna, s prijazno, odprto pozornostjo. Z odprtostjo in nežnostjo tudi do tistih delov same sebe, ki mi niso všeč, za katere bi raje videla, da se nikoli ne pojavijo. In kadar se ti trenutki pojavijo, so trenutki velikih presenečenj, trenutki harmonije, notranje radosti in miru, kar se, brez da bi še karkoli naredila, pokaže navzven in vpliva na tok dogajanja. Le spomniti se je potrebno. In ravno zato redno »sedim«.
Izkušnje na področju čuječnosti
- udeleženka 8-tedenskega tečaja Celostno obvladovanje stresa leta 2012 na Inštitutu za integrativno psihoterapijo in svetovanje (IPSA); izvajalka: Melita Košak, univ. dipl. psiholog
- udeleženka 24-urne delavnice Čuječnost pri delu z otroki in družinami izvajalke Eluned Gold v okviru Inštituta za integrativno psihoterapijo in svetovanje (IPSA), 2014
- 7-dnevno izobraževanje za učitelje čuječnosti prve stopnje (ang. Teacher Training Retreat Level 1), september 2014, IPSA v sodelovanju z Univerzo v Bangorju, UK. Izvajalki: Eluned Gold in Melita Košak
- raziskovanje in izobraževanje na področju čuječnost v športu in pedagogiki
- izvedba dveh 8-tedenskih tečajev s študenti Fakultete za šport v okviru doktorskega študija z namenom odkrivanja vpliva vadbe čuječnosti na psihofizične sposobnosti
- vodenje tečajev čuječnosti od leta 2015
- 3-dnevni temeljni seminar Mindfulness Based Compassionate Living (2017, izvajalec dr. Erik van den Brink)
- udeleženka vikend delavnice Meditacija preproste prisotnosti dr. Matej Černigoj, 2017
- udeleženka tečaja raziskovalnega pogovarjanja; dr. Matej Černigoj, 2018
- udeleženka Mindfulness Based Compassionate Living Teacher Training (Module 1 in Module 2; 55 ur); Erik van den Brink, 2019
- Mindful Educator Essentials (16 urni tečaj april-maj 2019); Mindful Schools (ZDA)
- Inquiry in MBCT (6 urna delavnica za učitelje čuječnosti); Oxford Mindfulness Centre, online (2021)
- .b (5 dnevno izobraževanje – program za učence); Mindfulness in Schools Project, online (2021)
- 8-dnevno izobraževanje za učitelje čuječnosti druge stopnje (ang. Teacher Training Level 2 Online), marec 2022; The Mindfulness NetWork, v sodelovanju z Univerzo v Bangorju, UK. Izvajalki: Alison Evans in Pamela Duckerin
- 7 dnevno izobraževanje Čuječno sočutno starševstvo (Mindful Compassionate Parenting – Teacher Training Program); izvajalci Jörg Mangold, Paola Bortini in Peter Hofmann (november 2022)

Breda Smej
kreativna terapevtka, učiteljica čuječnostiTeam Members

Breda Smej
kreativna terapevtka, učiteljica čuječnostiS čuječnostjo sem se srečala kakšnih 10 let nazaj. Na mojo pot je prišla v obliki zvočnega zapisa meditacij J. Kabbat Zinn-a. Pred tem sem se občasno ukvarjala z jogo, delno tudi iz profesionalnega vidika – kot navdih za vaje za tečaj sproščanja, ki sem ga vodila.
Za začetek je bilo to dovolj, izvajala sem meditacije, brez da bi kaj dosti vedela o ideji ali teoriji za njimi. Želja vedeti kaj več je prišla počasi. Postopoma je rastlo zanimanje za teoretičnim in znanstvenim ozadjem čuječnosti kot metode za soočanje s stresom. Hkrati je rastlo tudi zanimanje za meditacijo, prišli so tečaji in odmiki v tradiciji Vipasanna.
Od takrat je meditacija vedno prisotna v mojem vsakdanu, včasih bolj v ospredju, včasih manj. Včasih kot metoda, s katero najdem tišino in duševni mir ter se prizemljim v burnih časih. Včasih v širšem smislu kot filozofija in pristop k življenju. Zame predstavlja način, kako biti sama s seboj ter opazovati, kako se potem v tišini porajajo vprašanja in odgovori. Meditacija mi pomaga biti v stiku z lastnim doživljanjem v sedanjem trenutku, pomaga mi razumeti sebe in druge, razvijati zavedanje, odprtost, blagost in sprejemanje. To je najden zaklad, ki ga z veseljem delim.
Življenjepis:
1985-1989: Likovna akademija Ljubljana
1999-2002: Študij Kreativne terapije na Hogeschool Utrecht (Nizozemska)
1997-2015: Socialna delavka in kreativna terapevtka v Stichting Toevluchtsoord/Het Kopland – varna hiša in Center za pomoč žrtvam družinskega nasilja
2002-2015: Voditelj programa za sproščanje/Lichaamswerk/Bodyawerness/Progresivna relaksacija Jacobson
2010-2016: Hatha yoga/Yoga Studio Anneke Draaijer, Groningen
2013: Vipassana meditatie/ Vipassana centrum Groningen/uvodni tečaj meditacije
okt / dec 2014: 8-tedenski tečaj MBSR pod vodstvom Erik van den Brink in Frit Koster, LENTIS Groningen
jan / marec 2015: MBCL/Compassietraining pri Erik van den Brink in Frits Koster, LENTIS Groningen
april / maj 2015: MBSR Mindfulness Teacher Training Foundation Program (Study weight: 52 contact hours, 36 study hours), CVM Amsterdam (Rob Brandsma, Mila de Kooning, George Langenberg, Karin Rekveld)
okt 2016 / feb 2017: MBSR Teacher Training Advanced Program (104 contact hours, 64 study hours, supervision (3 hours) and peer (7.5 hours), preparing and executing pilot training, approximately 120 hours, writing up a reflection report: around 20 hours, CVM Amsterdam (Rob Brandsma, Mila de Kooning, George Langenberg, Karin Rekveld)
nov 2016: MBCT workshop Thorsten Barnhoffer
maj 2017: Odmik v tišini Rivendel pod vodstvom G. Vent

Eva Požar
mag. sociologije, učiteljica čuječnostiTeam Members

Eva Požar
mag. sociologije, učiteljica čuječnostiE-naslov: eva.pozar@cujecnost.org
Telefon: 031 716 996
Opis
Z meditacijo sem se prvič srečala v Indiji leta 2013, kjer sem se brez tovrstnih izkušenj podala na pot raziskovanja same sebe skozi intenzivni 10-dnevni tečaj v tišini. Ta izkušnja je bila zame ena najtežjih in obenem najbolj pomembnih. Od takrat naprej je čuječnost postajala vedno večji del mojega življenja vse do danes. Spremlja me na vsakem koraku in s tem opominja, da ne prejšnji ne naslednji nista enaka temu. Pri učiteljih čuječnosti, ob katerih se učim zadnja leta, je zame zelo pomembno, da živijo to, kar učijo. Tako se tudi jaz najbolje, kot lahko, vedno znova in znova vračam k temu, kar podajam v okviru programa. Verjamem, da je vsak dan lahko nov začetek, zato se pri izvajanju tečajev tudi sama učim in se čudim novim spoznanjem o sebi, ljudeh in o življenju.
Programe in delavnice čuječnosti vodim v skladu s smernicami za učitelje tečajev čuječnosti – Good Practice Guidance for Teaching Mindfulness- Based Courses (UK Network of Mindfulness-Based Teacher Trainers).
Izkušnje na področju čuječnosti
- Redna meditacija, ohranjanje prakse čuječnosti od leta 2013
- Udeležba na 10-dnevnih tečajih Vipassana po učenju S. N. Goenke (Indija, Hrvaška) in 3-dnevnem tečaju (Avstrija).
- Udeleženka 9-tedenskega tečaja Celostno obvladovanje stresa leta 2014, na Inštitutu za integrativno psihoterapijo in svetovanje (IPSA); izvajalka: Melita Košak.
- 6-dnevno izobraževanje za učitelje čuječnosti 1. stopnje (ang. Teacher Training Retreat Level 1), september 2014, IPSA v sodelovanju z Univerzo v Bangorju, UK. Izvajalki: Eluned Gold in Melita Košak.
- Ohranjanje prakse čuječnosti v skupinah in na odmikih Društva za razvijanje čuječnosti, kot udeleženka in kot soorganizatorka.
- Vodenje tečajev čuječnosti od leta 2015.
- Izvajalka programa čuječnosti za zmanjševanje stresa za osebe na prestajanju zaporne kazni, od marca do junija 2015, v Zavodu za prestajanje kazni zapora Koper.
- Delo (oktober in november 2015) v Center for Minfulness Research and Practice (CMRP), Bangor Univerza, North Wales, UK.
- 2-dnevna delavnica: Čuječnost in delo v skupini (ang. Mindfulness Groupwork), oktober 2015, CMRP, Wales, UK. Izvajalki: Trish Bartley in Elaine Young.
- 5-dnevno intenzivno izobraževanje za učitelje MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) programa (ang. MBSR Specialist Teacher Training), november 2015, CMRP, Wales, Izvajalki: Sarah Silverton in Eluned Gold.
- 3-dnevna delavnica: Čuječnost na individualni ravni (ang. Mindfulness One2One Training Course), november 2015, CMRP, Wales, UK. Izvajalki: Cindy Cooper in Mariel Jones.
- 2-dnevna delavnica: Čuječe gibanje (ang. Mindful Movement), november 2015, CMRP, Wales, UK. Izvajalka: Serah Silverton.
- 4-dnevna konferenca: Podpora vseh vidikov družinskega življenja (ang. Supporting all aspects of family life), julij 2016, Wales, UK.
- 3-dnevna konferenca MINDfulness 2016, oktober 2016, Ljubljana.
- 3-dnevni seminar: Na čuječnosti temelječe sočutno bivanje (ang. Mindfulness Based Compassionate Living), februar 2017, Ljubljana. Izvajalec: Erik van den Brink.
- Magistrsko delo z naslovom: Raziskovanje doživljanja Programa čuječnosti pri obsojencih in možni učinki na reintegracijo. Oktober 2017, Ljubljana.
- 7-dnevno izobraževanje iz Mikrofenomenološkega intervjuja, januar 2019, Paris. Izvajalka: Claire Petitmengin
- 6-dnevno izobraževanje za učitelje: Na čuječnosti temlječe sočutno bivanje (ang. Mindfulness Based Compassionate Living), maj 2019, Ljubljana. Izvajalec: Erik van den Brink.
- 7-dnevno izobraževanje za učitelje čuječnosti 2. stopnje (ang. Teacher Training Retreat Level 2), julij 2019, The Minfulness Network, Wales, UK. Izvajalca: Taravajra in Karunavira.
- 3-dnevno izobraževanje za učitelje čuječnosti iz supervizije (ang. Supervision Training), april 2020, The Minfulness Network, UK. Izvajalca: Taravajra in Alison Evans.
Učitelji čuječnosti v izobraževanju

Urška Golob
dr. znanosti, učiteljica čuječnosti v izobraževanjuTeam Members

Urška Golob
dr. znanosti, učiteljica čuječnosti v izobraževanju
Ivona Ljubičič
BA PTH, dipl. gestalt psihoterapevtka, učiteljica čuječnosti v izobraževanjuTeam Members

Ivona Ljubičič
BA PTH, dipl. gestalt psihoterapevtka, učiteljica čuječnosti v izobraževanjuE-naslov: ivona.ljubicic@cujecnost.org
Telefon: 041 555 592
Opis
Moje ime je Ivona Ljubičič in živim v Ljubljani. Sem mati, partnerka, prijateljica, sestra, hčerka in radovedna raziskovalka življenja.
Že od nekdaj me zanima človeška narava in odnosi med ljudmi. Kako smo narejeni, kako vsakdo drugače doživlja svet in resničnost in kako lahko razvijemo boljšo samopodporo, ljubezen in sočutje do sebe, da lahko živimo svoje življenje bolj polno in svobodno ter razvijemo izpolnjujoč kontakt z okoljem.
Preden sem se po težki in pomembni življenjski izkušnji odločila, da se v popolnosti posvetim svetovanju in raziskovanju enkratne človeške izkušnje, sem imela za seboj 20 let dela na področju oglaševanja in filmov. Na Univerzi Sigmunda Freuda na Dunaju sem diplomirala iz psihoterapevtskih znanosti in tam sem tudi v procesu zaključevanja magistrskega študija ter sem specializantka iz gestalt psihoterapije na IGW Dunaj. Zaključila sem tudi izobraževanje iz krščanske geštalt pedagogike po Albertu Höferju na Teološki fakulteti v Ljubljani.
Z meditacijo sem se srečala že zgodaj in v mojem življenju ima posebno in dragoceno mesto. Menim, da je med pomembnejšimi orodji za dobro, uravnoteženo in sr(e)čno življenje. Negovanje sočutja, potrpežljivosti in odprtosti z redno prakso čuječnosti pa je pomemben del mojega življenja. Po poti raziskovanja različnih tehnik in tradicij hodim že slabih 25 let. Raziskovala sem različne meditacije in orodja samozavedanja: dihalne tehnike, transcendentalna meditacija, Vipassana, Zen budizem in še kaj. Udeležila sem se različnih odmikov, dolgih in kratkih, doma in v tujini. Zame je meditacija ali čuječnost (mindfulness) pomembno orodje v procesu samozavedanja, kajti zavedanje je predpogoj spremembe. Meditacija zame ni zgolj formalna praksa ampak trenutek-za-trenutkom v življenjskem vsakdanu, v odnosih z drugimi in s sabo, je način in doživljanje življenja. Skozi formalno prakso sem se naučila biti prisotna in ostati z vsem, kar prinese negotovost življenja. Gestalt psihoterapija, ki jo prakticiram, ima korenine tudi v zen tradiciji in budistični filozofiji, zato je zame prepletanje psihoterapije in čuječnosti zelo naraven in komplementaren proces.
Naredila sem tudi učiteljski tečaj čuječnosti pri Eluned Gold (Bangor University) in Meliti Košak.
Za seboj imam čez 250 ur osebne psihoterapije in sem zavezana k nenehni rasti in izobraževanju. Moje svetovalno delo poteka pod supervizijo, zavezana sem visokim etičnim standardom, tako do klienta, kot tudi do sebe in spoštujem etični kodeks evropske zveze za psihoterapijo.
Možnost svetovalnega pogovora tudi v angleškem in hrvaškem jeziku ter online preko SKYPE-a.

Špela Miroševič
mag. biopsihologije, dipl. psihoterapevt, specializantka transakcijske analizeTeam Members

Špela Miroševič
mag. biopsihologije, dipl. psihoterapevt, specializantka transakcijske analizeE-naslov: spela.mirosevic@cujecnost.org
Telefon: 031 731 269
Opis
»An ounce of prevention is worth a pound of cure.« (Benjamin Franklin)
Sem zagovornica preventive. Verjamem, da lahko hitreje, ceneje in učinkoviteje poskrbimo za svoje zdravje, če se poslužujemo aktivnosti, prehrane, vedenj in odnosov, ki so zdravi in konstruktivni ter nenazadnje stremimo tudi k zdravem okolju in družbi, kjer bivamo mi in kjer bodo bivali naši otroci. Poskrbeti zase celostno, torej na telesnem, duševnem in socialnem nivoju.
Čuječnost mi predstavlja način življenja – kako pristopati do sebe nežno, potrpežljivo, a hkrati radovedno in igrivo. Predstavlja pa mi tudi orodje, s katerim dostopam do lastnih vsebin, do lažjega vpogleda vsebin drugih s katerimi delam in tudi do raziskovanja, kjer z globjim, bolj čuječim načinom razumem stvari, ki jih berem in pišem.
Izkušnje na področju čuječnosti:
- udeleženka 8-tedenskega programa čuječnosti – program MBSR leta 2014 (City yoga center); izvajalka: mag. Tjaša Šubič, dr. med, spec. interne medicine
- udeleženka 5-dnevne delavnice The Place of the Unconscious in Mindfulness leta 2014 na Univerzi Sigmunda Freuda v Parizu
- 6-dnevno izobraževanje za učitelje čuječnosti prve stopnje (ang. Teacher Training Retreat Level 1), september 2014, IPSA v sodelovanju z Univerzo v Bangorju, UK. Izvajalki: Eluned Gold in Melita Košak
- ohranjanje prakse čuječnosti v skupinah Društva za razvijanje čuječnosti
- izvedba predavanja za dodiplomske študente Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije pri predmetu Javno zdravje leta 2015
- vodenje delavnic za čuječnost od leta 2015

Žan Rojc
univ. dipl. biokemik, specializant sistemske psihoterapije, učitelj čuječnosti v izobraževanjuTeam Members

Žan Rojc
univ. dipl. biokemik, specializant sistemske psihoterapije, učitelj čuječnosti v izobraževanjuE-naslov: zan.rojc@cujecnost.org
Telefon: 031 725 031
Opis
Zanimanje za človeka me je najprej pripeljalo do študija biokemije. Pogled na telo in možgane kot na nepredstavljivo kompleksen ples molekul je zame še vedno vir čudenja. Po drugi strani pa lahko sebe, odnose in življenje raziskujemo tudi z vidika doživljanja in prav ta radovednost me je pripeljala do študija psihoterapije.
Danes me navdihuje edinstvenost vsakega človeškega stika, ki ga soustvarjam in pomagam raziskovati. Uživam v pogovorih z ljudmi, saj se zdi, da je lahko vsako srečanje nov začetek v smeri večje intimnosti, razumevanja in sočutja. Pri tem mi pomaga tudi vsakodnevna praksa čuječnosti.
Psihoterapevtsko delo
Sodelujem z mladostniki in odraslimi v obliki individualnih, partnerskih in družinskih terapij. Največ izkušenj imam na področjih, ki zajemajo tesnobne motnje, depresije, obsesivno-kompulzivno motnjo, kompleksno travmo in partnersko terapijo.
Sistemska psihoterapija je integrativen in eklektičen model, s posluhom tako za posameznika kot njegovo družbeno okolje, občutljivostjo na dogajanje v sedanjem trenutku, pogledom v preteklost in v prihodnost. Pri vsakem psihoterapevtskem procesu se naravnam na potrebe in želje klienta. Nekateri procesi so bolj odprto in raziskovalno naravnani, drugi usmerjeni v doseganje konkretnih, želenih sprememb.
Pogovor lahko poteka v slovenskem, angleškem ali francoskem jeziku. Uvodni razgovor je brezplačen in neobvezujoč.
Izobraževanje iz psihoterapije:
- 2012 – vpis na študij Propedevtike psihoterapije na SFU Ljubljana
- 2015 – pridobitev diplome iz Propedevtike psihoterapije na SFU Ljubljana
- 2013 – vpis na 4-letni specialistični študij Sistemske psihoterapije na SFU Ljubljana (področja izobraževanja: kratkotrajna v rešitev usmerjena terapija, družinska psihoterapija, narativni pristopi, reflektirajoči tim, partnerska psihoterapija, skupinska psihoterapija, delo s travmo)
- 2015 – pridobitev dovoljenja za delo s klienti pod supervizijo
- 2017 – zaključek formalnega dela izobraževanja iz Sistemske psihoterapije (do pridobitve diplome opravljam delo s klienti kot specializant psihoterapije pod supervizijo)
Izkušnje na področju čuječnosti:
- udeleženec 9-tedenskega tečaja Celostno obvladovanje stresa leta 2012 na Inštitutu za integrativno psihoterapijo in svetovanje (IPSA); izvajalka: Melita Košak, univ. dipl. psiholog
- udeleženec vikend delavnice Meditacija preproste prisotnosti leta 2013; izvajalec: dr. Matej Černigoj, univ. dipl. psiholog
- udeleženec enoletnega programa Čuječnost v vsakdanjem življenju v šol. let 2013/14 na Univerzi Sigmunda Freuda v Ljubljani; izvajalec: dr. Miha Černetič, univ. dipl. psiholog
- udeleženec 5-dnevne delavnice The Place of the Unconscious in Mindfulness leta 2014 na Univerzi Sigmunda Freuda v Parizu
- udeleženec 10-dnevnega tečaja meditacije Vipassana po tradiciji S. N. Goenke aprila 2015 v Centru Dhamma Atala, Lutirano, Italija
- ohranjanje prakse čuječnosti v skupinah in na odmikih Društva za razvijanje čuječnosti kot udeleženec in kot izvajalec
- vodenje skupin za čuječnost za splošno populacijo od leta 2014
- vodenje programov čuječnosti za študente psihoterapije na Univerzi Sigmunda Freuda v Ljubljani od leta 2015 do 2017
- soizvajalec programa čuječnosti za zmanjševanje stresa za osebe na prestajanju kazni zapora od marca do junija 2015 v Zavodu za prestajanje kazni zapora Koper
- 3-dnevna konferenca MINDfulness 2016, oktober 2016, Ljubljana
- 3-dnevni seminar Na čuječnosti temelječe sočutno bivanje (ang. Mindfulness Based Compassionate Living), februar 2017, Ljubljana, izvajalec: dr. Erik van den Brink (Nizozemska)
- 6-dnevni seminar za učitelje programa Mindfulness Based Compassionate Living, maj 2019, izvajalec: dr. Erik van den Brink (Nizozemska)

Sebastian Krawczyk
univ. dipl. sociolog in dipl. čeh. (UN), učitelj čuječnosti v izobraževanjuTeam Members

Sebastian Krawczyk
univ. dipl. sociolog in dipl. čeh. (UN), učitelj čuječnosti v izobraževanjuE-naslov: sebastian.krawczyk@cujecnost.org
Telefon: 040 800 697
Opis
Spoznavanje sebe, drugih in sveta je nekaj, kar mi od nekdaj vzbuja radovednost in daje energijo. Praksa čuječnosti mi je ponudila instrument, kako se tega lotevam na sistematičen in obenem kreativen način. Čuječnost prinaša perspektivo, ki po eni strani omogoča holistični pogled, po drugi osvobaja od zablod magičnega razmišljanja. Skozi prakso sem dobil preprost uvid, da to, kar je tukaj in zdaj, je to, kar potrebuje največ pozornosti. Najbolje je, da se usmerim v ustvarjanje odnosa s tem, kar me obdaja in kar je v meni, z zavedanjem, da sem dovolj.
Prav spoznanje, da je prvi pogoj za spremembo sprejetje trenutnega stanja, in dejstvo, da si lahko namenim ljubezen – sebi, z vsem, kar sem, mi je prineslo podporo in razbremenitev, saj ni potrebe, da svoje dojemanje stvari tretiram kot edino resničnost.
Raziskovanje doživljanja, spoznavanje sebe, lastnih omejitev, želj in potreb, je zame tesno povezano s povezovanjem z ljudmi. Čuječnost je tudi način, kako lahko drugim pomagam, da spoznavajo načine, kako pomagati sebi.
Delo na sebi zdi se mi smiselno v kontekstu transformacije sebe in skupnosti v kateri živim. Zato so mi blizu besede, da bi bilo potrebno v naši nepravični družbi delovati v smeri trajnih družbenih sprememb in odprave neenakosti, tudi s pomočjo orodij, ki nam omogočajo boljše zavedanje lastne izkušnje. Prepričan sem, da čuječnost lahko pomaga pri odkrivanju le-teh.
Izkušnje na področju čuječnosti:
- Udeleženec 8-tedenskega Uvodnega programa čuječnosti leta 2013 na Društvu za razvijanje čuječnosti, Ljubljana; izvajalka: Katerina Cerar;
- Udeleženec 10-tedenskega tečaja Raziskovalno pogovarjanje, marec – maj 2019, Ljubljana; izvajalec: dr. Matej Černigoj, univ. dipl. psiholog
- Udeleženec intenzivnega 7-dnevnega naprednega treninga za učitelje čuječnosti – 1. stopnja,
september – oktober 2018, Gaberje; izvajalki: Melita Košak iz Inštituta IPSA in Eluned Gold,
Univerza v Bangorju. - Udeleženec procesno-terapevtske skupine Čuječnost v medsebojnih odnosih, oktober 2017 – junij 2018; vodenje: Žan Rojc in Bernarda Močilnik.
- Udeleženec tutorske skupine na Društvu za razvijanje čuječnosti, september 2018 – junij 2019, vodenje: Žan Rojc in Vesna Turk;
- Koordinator skupin za ohranjanje prakse čuječnosti na Društvu za razvijanje čuječnosti od leta 2018;
- Udeležba na 10-dnevnem tečaju meditacije vipassana po tradiciji S. N. Goenke, avgust 2019, Center Pallava, Poljska;
- Ohranjanje prakse čuječnosti v obliki vsakodnevne prakse čuječnosti v skupinah in na odmikih Društva za razvijanje čuječnosti kot udeleženec (od 2018) in kot izvajalec (od 2020).

Anja Sagadin
magistrica psihologije; specializantka klinične psihologije, učiteljica čuječnosti v izobraževanjuTeam Members

Anja Sagadin
magistrica psihologije; specializantka klinične psihologije, učiteljica čuječnosti v izobraževanju
Predstavitev
Moja pot k osebnostni rasti se je začela v srednji šoli, z odločitvijo, da želim postati psihologinja. Sama pri sebi sem prepoznala, da želim poklic, v okviru katerega lahko pomagam drugim. Kmalu sem spoznala, da če želim pomagati drugim, je zelo pomembno tudi delo na sebi. Začela sem se udeleževati skupin, delavnic ter izobraževanj, ki so mi omogočali strokovni kot tudi osebni razvoj. Bolje sem začela prepoznavati svoje potrebe, želje, postala sem samozavestnejša. Posebno mesto v mojem srcu ima čuječnost. Ko sem se vpisala na Uvodni tečaj čuječnosti, sem prepoznala misli, ki so govorile, da meditiranje ni zame. Ko sedaj pogledam nazaj, sem presenečena, kako se lahko stvari spremenijo. Čuječnost je postala del mene in me na nek način spremenila. Zavedam se, da pot čuječnosti ni lahka, velikokrat se lahko zgodi, da se soočimo z globokimi ranami in neprijetnimi občutki. Uči pa nas, kako se lahko s slednjim lažje soočimo ter nam na ta način omogoči, da marsikaj tudi predelamo. Po drugi strani lahko osredotočanje na sedanji trenutek velikokrat prinese občutek svobode, otroške radovednosti ter veselja. Svojo osebno izkušnjo ter strokovno znanje si v prihodnosti želim deliti z vami, tako prek nudenja psihoterapevtskih storitev kot vodenja tečajev čuječnosti.
Izobraževanja s področja psihologije in psihoterapije:
- 2016 – vpis na 4-letni študij integrativne psihoterapije v okviru Inštituta IPSA
- 2018 – magisterij s področja psihologije
- 2019 – zaključek formalnega dela izobraževanja iz integrativne psihoterapije
- 2019 – opravljen strokovni izpit za poklic psiholog v zdravstveni dejavnosti
- 2020 – izkustvena delavnica Gestalt terapije s Tomažem Flajsom
- 2020 – zaključena 1. stopnja vedenjsko-kognitivne terapije – Praktikum I
- 2021 – vpis na 2. stopnjo vedenjsko-kognitivne terapije – Praktikum II
- 2019-2022 – delo v zasebni psihoterapevtski praksi po metodi integrativne psihoterapije
- 2022 – začetek specializacije iz klinične psihologije
Izkušnje na področju čuječnosti:
- 2017 – udeležba na 8-tedenskem uvodnem programu čuječnosti, v okviru Društva za razvijanje čuječnosti
- 2017 – udeležba na skupini za ohranjanje prakse, vodja Tina Turk
- 2017/2018 – oblikovanje ter izvedba 8-tedenskega Programa za obvladovanje stresa za vzgojiteljice v vrtcih
- 2017/2018 – udeležba na tutorski skupini v okviru Društva za razvijanje čuječnosti
- 2018 – udeležba na intenzivnem 7-dnevnem naprednem treningu za učitelje čuječnosti – 1. stopnja, Gaberje; izvajalki Melita Košak (Inštitut IPSA) in Eluned Gold (Univerza v Bangorju)
- 2018/2019 – udeležba na tutorski skupini v okviru Društva za razvijanje čuječnosti
- 2018/2019 – vodenje odprtih skupin za ohranjanje prakse čuječnosti v okviru Društva za razvijanje čuječnosti
- 2019 – udeleženka 10-dnevnega tečaja meditacije Vipassana po tradiciji S. N. Goenke v Centru Dhamma Anuradha, Sri Lanka
- 2019 – organizatorka mednarodne mladinske izmenjave na temo čuječnosti; projekt prijavljen in sprejet prek programa Erasmus+ Mladi v akciji; naslov projekta: Zazri se vase
- 2020 – pridobitev naziva “učiteljica čuječnosti v izobraževanju”
- 2021 – udeležba na MBCL Foundation Course, izvajalec Frits Koster
- Vodenje uvodnih programov čuječnosti, vsakodnevna praksa čuječnosti ter udeležba na skupinah za ohranjanje prakse čuječnosti in odmikih v okviru Društva za razvijanje čuječnosti